Už ste sa niekedy stretli s pojmom creative writing alebo v slovenčine tvorivé písanie? Ide o oblasť, ktorá je predmetom záujmu najmä budúcich spisovateľov, scenáristov, básnikov, copywriterov, blogerov a podobne. Povedzme si o tom niečo viac, možno zaujme aj vás.

 

Krátka definícia

 Creative writing je také písanie, ktoré prekračuje hranice technickej literatúry, akademickej literatúry, literatúry faktu či štandardnej žurnalistiky. Ak by sme to chceli trochu zjednodušiť, dalo by sa povedať, že ide o písanie, ktoré nesie aspoň isté znaky umenia a využíva fikciu a fantáziu. Týmto termínom sa tiež označuje náuka, čiže súbor znalostí a didaktických metód, vďaka ktorým si môžeme osvojiť zručnosti potrebné na tvorbu textov. Ako sme už spomenuli vyššie, ide predovšetkým o písanie beletrie, poézie, filmových scenárov, divadelných hier, textov piesní, autobiografií a rôznych kombinácií týchto žánrov.

 

Gény verzus makačka

 Asi ste sa už stretli s názorom, že umelcom sa musí človek narodiť, že umenie musí mať v génoch. Talent mu prisúdia sudičky a potom už ide všetko akoby samo od seba. Komu nebolo súdené, nemá šancu. Inými slovami povedané, skeptici tvrdia, že umenie sa nedá naučiť, čo je v priamom rozpore s princípom creative writing. Jeho zástancovia sú naopak presvedčení, že tvorivé písanie sa dá osvojiť rôznymi technikami a cvičeniami. Pravda bude v tomto prípade asi niekde uprostred. Dalo by sa to prirovnať k športu. Bez istého talentu to proste nejde. Lenže ani bez tvrdého tréningu nie. Možno sa vám to na prvý pohľad nezdá, ale tvorivé písanie je aj dosť veľká makačka.

 

Nahliadnime do kurzov

 Ako to na takých kurzoch creative writing vyzerá? Samozrejme, účastníci musia veľa čítať. Na hodinách sa často interpretujú a rozoberajú rôzne literárne diela, ktoré slúžia ako vzor či odstrašujúci príklad. No pri diskusiách to zďaleka nekončí. Na kurzoch sa učia, ako písať autorský denník, ako vystavať dej, ako vykresliť postavy, ako formulovať dialógy, aký koniec dať svojmu dielu a podobne. Slúžia na to aj mnohé didaktické cvičenia. Ukážme si to na jednom príklade. Predstavte si, že sa zvolí jedna téma a na ňu musíte napísať krátku poviedku. To by ešte nebolo až také ťažké. Ale čo ak vašou úlohou bude do svojho textu zahrnúť aj niekoľko navzájom nesúvisiacich slovných spojení, ako napríklad žuvací tabak, drevený stolík, diamantové kotúče, a pracovné náradie? To už je iná káva, že? Ak si však s podobnými cvičeniami poradíte, ste na najlepšej ceste k úspechu. Tak čo, trúfate si?

Rate this post