Elektronická časová pečiatka je pomocníkom všade tam, kde nie je miesto na zbytočné komponenty. Umožňuje tlač vo dvoch riadkoch a jej nastavenie je variabilné. V jednej pečiatke máte okrem údajov aj dátum alebo čas. Nepotrebuje žiadnu batériu a výhodou je, že je programovateľná cez váš počítač. Takže všetko to, čo v elektronickej pečiatke chcete mať, si môžete nastaviť sami. Žiadne zbytočné behanie po firmách, žiadna zbytočná grafická práca. Výhodou je tiež ochrana pred falšovaním, pretože užívatelia elektornických pečiatok sa od seba odlišujú. Náplň vydrži niekoľko tisíc odtlačkov a jej ďalšie zakúpenie je iba otázka pár kliknutí na internete. Elektronické pečiatky môžete použiť takmer všade, napríklad však v priemysle, kde sa používajú robustnejšie verzie, kde sa dá navoliť napríklad aj poradové číslo, čiarové kódy či logá jednotlivých firiem. Ďalšou výhodou elektronických pečiatok je, že sa vyrábajú modely, ktoré možno použiť na nesavé materiály. Zabraňuje sa tak ich rozpíjaniu. Vo väčšine prípadov takýchto elektronických pečiatok je obrovskou výhodou ich mechanizmus, kedy sa dátum na pečiatky aktualizuje sám bez zásahu obsluhujúceho personálu. Vhodné je to predovšetkým vo firmách, kde je dôežitý dátum a jeho popletenie by bolo pre firmu problémom.

Komponenty pre pečiatky

Samonamáčacie pečiatky sú dnes praktickým pomocníkom všade tam, kde sú potrebné. Sú skladné, môžete ich nosiť všade so sebou, jednoduchšie sa s nimi narába. Avšak existujú stále pečiatky, ktoré potrebujú podušky a atramenty nato, aby spravili plnohodnotný odtlačok bez vynechaných miest. Podušky k vašej pečiatke nájdete v rôznych prevedeniach, v rôznych veľkostiach. Atrament je ďalším pomocníkom, ktorý si nájde miesto vo vašej kancelárii. Pri výbere pečiatky máte možnosť navoliť si aj farbu atramentu. Väčšina atramentov je v tekutom stave, existujú však farby aj na kovové štočky. Okrem atramentu potom poznáme tiež farby, ktorých účelom je dodanie farby pre samofarbiace pečiatky.
Kovové štočky sú komponent, bez ktorého by nebola pečiatka pečiatkov. Ak sa vás teda v obchode spýtajú, aký štočok potrebujete, nepanikárte. Tu je jeho krátka definícia. Štočok môže byť gumený alebo kovový. Štočok môžeme chápať ako textovú plochu pečiatky, na ktorej sú vyobrazené vaše údaje. Ak príde k zmene textu, väčšinou sa vyrábajú gumové štočky, pretože tie obsahujú obojstrannú pásku, takže ho neskôr môžete napletiť na iný strojček, ako ste doteraz používali. Nemusíte pri tom meniť celý strojček. Výhodou niektorých firiem je aj fakt, že všetky úkony o zmene údajov môžete robiť online. Na druhej strane zmena je niekedy lepšia, ak je riešená s dotyčným osobne. To je už však iba na vás.
Aj o pečiatky sa treba starať, takže zaobstarať si vhodné rozpúšťadlo či čistiaci prostriedok nie je na zahodenie. Pomocou Isopropanolu sa čistia elektoronické kontakty, odstraňuje čmuhy a odtlačky prstov či iných povrchových čistení vašej pečiatky. Použiť môže aj detské obrúsky či mydlo s vodou.