Od mala som chcela podnikať. Vždy ma zaujímalo, aké je podnikanie na slovensku. Byť kreatívna, byť niekomu šéfka a pritom si byť šéfkou samej sebe. Preto som sa možno vybrala takým smerom, akým som šla. Najprv obchodná, potom vysoká škola ekonomického smeru. Najprv som podnikala popri škole, neskôr sme sa s mojím budúcim mužom rozhodli pre spoločnosť s ručením obmedzeným. Mali sme na to niekoľko dôvodov.

Pamätám si však aj to, koľko byrokracie sme s týmto mali. Vtedy ešte neexistoval niekto, kto by nám s týmto pomohol. Žiadny známy s tým skúsenosti nemal a tak to bolo všetko na nás. Ja som ostala tehotná, takže všetko bolo na mužovi. Kým ja som doma prebaľovala a sterilizovala fľašky, on behal po úradoch aby náš biznis mohol prekvitať. Stokrát som mu v duchu ďakovala, že je ochotný plniť moje sny. On mi vždy hovorieval, keď mu počas kŕmenia syn zaspával v náručí, že jeho sen som už dávno splnila.

Po tom, ako malý bol schopný začleniť sa do kolektívu detí som aj ja začala pracovať s našej malej firme, ktorá sa zameriavala na predaj fotografickej výbavy, na poradenstvo. Vždy ma bavilo fotenie a preto som sa tomu aj neskôr začala venovať profesionálnejšie. Lenže ako roky pribúdali a mne pribúdali zákazky, ani ja ani manžel sme sa firme nedokázali venovať naplno. Po dlhých rozhovor s ďalšími konateľmi sme sa rozhodli firmu predať. Ja som sa dokázala užiť aj sama v rámci svojich projektov, dnes už si dokážete dobrý fotoaparát vybrať aj na internete, takže sme to jednoducho zabalili. Moje želanie ale bolo, aby sme ju nezrušili úplne, ale vložili ju do rúk mladým ľudom, ktorý by z jej potenciálu dokázali ešte niečo vydolovať.

Preto som sa rozhodla ju predať- predaj sro platca dph. Nie ani tak preto, aby som za ňu utŕžila tisíce eur. Skôr preto, aby som spravila dobrý skutok a venovala ju niekomu, kto sa o ňu bude starať. Niekto, kto z nej spraví takú prosperujúcu firmu akou bola na začiatku. Dohodla som sa s firmou, ktorá ju predáva, žeby som rada spoznala majiteľov. Nie preto, aby som od nich mámila informácie, čo chcú s firmou robiť. Skôr preto, aby som videla ako ďalej prosperuje a aké idey do budúcnosti má.

To máte ako s dieťaťom. Vidíte ho vyrastať ale v určitom momente ho potrebujete nechať odísť. Tak som to spravila aj ja a dnes vidím, že sa mu darí dobre. A vidím, že som spravila pre ňu všetko, pretože moji dodávatelia ale aj klienti pracujú naďalej s novými majiteľmi a spolupráca napreduje.

Preto je niekedy lepšie zahryznúť si do jazyka a ísť do takéhoto niečoho. Hlavne sa toho netreba báť.

Rate this post