Zateplenie domu je vlastne tepelná izolácia pred externými vplyvmi. Ako na to, čo je dôležité a ako postupovať? Viac sa dočítate v článku.

Je úplne normálne, že veľa domov je bez zateplenia, teda bez izolácie. Takéto domy sú normálne obývateľné, no efektivita ich kúrenia a celkovo tento obytný priestor neprispôsobuje svoju teplotu ideálne a teda majiteľ musí vynaložiť nadmernú aktivitu na to, aby takýto dom vykúril, alebo schladil.

Veľa ľudí si myslí, že zateplenie domu je potrebné, aby vo vnútri domu bolo teplo, no nie je to celkom tak. Alebo skôr nie je to len o tom. Aj keď si dom zateplíte neznamená to, že budú všetky problémy vyriešené.

Ako postupovať?

Zožeňte si projektanta

Ak chcete vedieť aký je aktuálny stav Vášho domu a chcete navrhnúť možné riešenia zateplenia Vášho domu, potrebujete radu odborníka. Každý dom je špecifický a teda aj omietka a systém zateplenia by mu mal byť ušitý na mieru. Poraďte sa preto s niekým, kto pracuje v danej oblasti a nechajte sa varovať pred možnými chybami. Taktiež Vám poradí aký materiál je vhodný pre Vašu stavbu a čo bude pre Vás najlepšie riešenie.

  1.       Vyberte si spôsob a farbu

Ako spôsob myslíme systém izolácie, nakoľko nie je len jedna cesta ako zatepliť dom. Farba je na Vás ale aktuálne je neobmedzené množstvo možností pre výber farby na zateplenie domu.

  •         Izolačné omietky

Najlepšie prispôsobenie sa pôvodnému tvaru budovy.

  •         Kontaktné zateplenie fasády

Najrozšírenejší spôsob pre zateplenie budov.

  •         Odvetrávané zateplenie fasády

Ide o tepelno-izolačný materiál, ktorý je pripevnený k podkladu.

  •         Polystyrén, či minerálna vlna?

Pri kontaktnom zateplení sa častejšie používa práve polystyrén, ktorý je jednoduchšie opracovateľný, zostáva teda menej odpadu a zároveň je lacnejší, ako minerálna vlna. Aktuálne sa uprednostňuje práve polystyrén, ktorý je následne jednoduchší aj pre pokrývanie omietkou. Či je to však lepšia voľba to už ej na zvážení majiteľom stavby. Minerálna vlna je drahšia a má o málo lepšie tepelno-izolačné vlastnosti.

Určte obdobie

Najlepšie je rekonštruovať v lete, predídete problémom s počasím a predsa len je dlhšie svetlo, takže môžete pracovať efektívnejšie.

Zožeňte pracovníkov/firmu

Dbajte o to, aby mala táto firma dobré referencie, ktoré si môžete overiť.

Realizujte

Najskôr si všetko pripravte, až potom sa pustíte do realizácie.

Buďte obozretný

Odkladajte si bločky, nikdy neviete, čo sa Vám za krátky čas môže pokaziť a zateplenie Vášho domu rozhodne nie je lacná záležitosť, je podstatné mať doklad.