Uvažovania veľkého množstvo ľudí sa zmení potom, čo sa im do života narodia ich vlastné deti. Akosi získajú väčšiu zodpovednosť nielen o nich, ale aj o seba, pretože vedia, že život tých malých nevinných stvorení záleží  hlavne prvé roky života v podstate na nich.

A tak sa väčšina ľudí, predtým kľudne zhýralo si užívajúca každú oblasť života, začne zaoberať zdravým životným štýlom, kvalitnou stravou, prírodnými čistiacimi prostriedkami, kozmetikou a podobne.

Jedine doterra – je mantra veľkého množstva novodobých rodičov. Staršia generácia pre ktorých výdobytky modernej doby boli značkou pokroku doby len neveriacky krúti hlavou, že sa mladí ľudia tak radi a často vracajú k starým babským receptom.

Často sa uvažuje aj nad tým či je dobré dieťatku zohnať aj klasický a športový kočík alebo jedine a vyslovene šatkovať – čo je nový termín, označujúci viazanie detí šatkou na hruď dospelého človeka. Nemusí to byť vyslovene maminka, môže to byť kľudne ocinko alebo aj starý otec či mama.

Myslím, že obidvoje spôsoby majú svoje výhody aj nevýhody. A je to veľmi individuálne – niektoré deti šatkovanie vyslovenie neznesú a veľmi radi sa vozia v kočíku, iné ho zase milujú a na vozenie v kočíku si nemôžu ani za nič zvyknúť. Myslím, že maminky by v tomto prípade mali počúvať predovšetkým seba, vypočuť si rady so všetkých smerov, poďakovať, ale vedieť, že oni svoje dieťa poznajú najlepšie a preto sa rozhodnúť podľa seba.

Ďalšia z oblastí, ktorú veľa rodičov rieši sú látkové plienky versus plienky na jedno použitie. Myslím, že záleží od priorít. Samozrejme látkové plienky sú asi priateľskejšie k detskému zadočku. Jedno ide viac do času, druhé do prírody. Zároveň keď si to vezmeme z celkového hľadiska, najväčšiu ekologickú stopu vytvárame lietaním. Nepamätám si to presne, ale jeden let sa rovná ekologickej stope niekoľkých rokov neekologického spôsobu životu a vytváraním bežného odpadu.

Rate this post